"Enter"a basıp içeriğe geçin

Makine Öğrenmesi Nedir?

Makine Öğrenmesi geçmiş tecrübelerden faydalanılarak, belirlenmiş görevleri makinelere öğretme işidir.

Elbette geçmiş tecrübelerden faydalanabilmek için veriye ihtiyaç duyarız. Dolayısı ile çeşitli sensörler, loglama araçları vb. yöntemler kullanılarak kaydedilmiş verilerin bulunması gerekir. İşin bu kısmı da yani veri toplama işi de Makine Öğrenmesi sürecinin doğal bir parçasıdır ve doğru yönetilmesi gerekir.

Makine Öğrenmesi

Makine Öğrenmesi ile neler yapılabileceğine gelince, elde bulunan ya da toplanabilecek veriler ile üretmek istediğimiz çıktı arasında bir formül ya da algoritma ile yazılması mümkün olmayan fakat mantıksal ilişkinin var olduğu bilinen her görevi makinelere öğretebiliriz. Geleneksel programlama ile çözülebilen problemlerde ise makine öğrenimi kullanımına gerek yoktur.

Makine Öğrenmesi ile Geleneksel Programlama Karşılaştırması

Söz gelimi araba kullanırken gaz, fren, debriyaj pedallarının durumu, yol durumu, aynalardan gördüklerimiz, park sensörleri, direksiyon açısı, vites, yoldaki titreşim, öndeki araçla aramızdaki mesafe vb. bir çok “durumu” sürekli olarak kontrol eder ve buna göre kullanırız. Öyle ise yüzlerce şoförün yüzlerce saatlik sürüş tecrübelerinde otomobil ve çevresi ile alakalı onlarca veriyi kaydedersek otonom araç yapmak mümkün olur diyebiliriz.

Burada kritik olan elbette bir çok konu var.

  1. Yeterince doğru sayıda durum kaydı var mı? Dikiz aynasındaki görüntünün kaydı olmadan otonom araç yapmak mümkün olur muydu?
  2. Dikiz aynası görüntüsü yerine arka kamera kaydı kullanmak daha doğru olur muydu?
  3. Acaba binlerce şoför mü gerekli idi?
  4. Yoksa onlarca şoför ile binlerce saat sürüş tecrübesi de yeterli olur muydu?
  5. Tüm şoförler aynı ülkede mi yaşıyorlar? Peki bu durumda başka bir ülkede bu otonom araç kullanılabilir mi?
  6. Kırsal/Şehir dağılımı yeterli mi?
  7. Öğrenme işini binek araçlarla yaptık ama çıktısını otobüs ile kullanabilir miyiz?
  8. Şoförler hep aynı yolları mı gidip geldiler?
  9. Bu kadar veriyi nerede saklayacağız?
  10. Bir dakika! Bu şoförler nereden nereye gidiyordu?
Çeşitli Makine Öğrenimi Kullanımları

Otonom araç projesi yapmaya kalkarsanız işin sadece veri ile alakalı bu kısmında sorulacak soru sayısı yukarıdakileri ona katlayacaktır. İşte Makine Öğrenmesi de her proje özelinde bu kritik sorular sorularak, cevapları ölçülerek yapılan bir süreç. Cevapsız bırakılan her soru size yalnızca öğrettiğiniz kadarını ezberlemiş ya da hiçbir şey anlamamış bir model olarak dönecektir. Bu gözümüzü korkutmamalı tam tersine gözümüzü açık hale getirmeli.

Doğru soruları sormak için süreçle ilgili detaylara hakim olan bir uzmanın danışmanlığı daha iyi sonuçlar için şart diyerek konuyu bağlayalım.

İkinci yazımız detaylarla boğuşmadan bir kaç basit Makine Öğrenmesi modelinin çalışma şeklini anlatıyor.

Keyifli öğrenmeler 🙂

Tek Yorum

Bir Cevap Yazın

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: